آموزش های هماهنگ با برنامه راهبردی آزمون

کانون فرهنگی آموزش (قلم چی)

کلاس،کتاب،مشاوره،آزمون،تدریس مجازی

نکاتي که شما را به درس خواندن ترغيب مي‌کند

در اين بسته دانستني تحصيلي چند توصيه‌‌ داريم که مي‌توانند در فصل امتحانات ياريتان دهند.

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، شايد شما هم جزو دانش‌آموزان شب امتحاني هستيد که ميل و رغبتي به درس خواندن نداشته باشيد اما با اين نکات مي‌توانيد وظيفه دانش‌آموزي خود را که درس خواندن است؛ بهتر به سرانجام برسانيد.

مرور مطالب را به بازه‌هاي زماني کوتاه تقسيم کنيد

در اين رويکرد شما بايد اطلاعات را به قسمت‌هاي کوچکتر تقسيم کنيد و آن‌ها را طي يک مدت طولاني دوره کرد. اين روش بهتر جواب مي‌دهد چرا که حفظ کردن يک مطلب‌ بلند بسيار سخت‌تر است از به ذهن سپردن تعداد زيادي مطلب کوتاه.

مکان مطالعه را تغيير دهيد

تحقيقات نشان مي‌دهد که درس خواندن در مکان‌هاي مختلف احتمال به ياد سپاري آن را بالا مي‌برد چرا که با تغيير فضاي مطالعه، ذهن موظف مي‌شود که در يک محيط جديد، مباحث را دوباره به ياد بسپارد. از خودتان سوال بپرسيد بهترين راه براي مرور مطالب خوانده شده پرسش از خود است. نگران نباشيد و سعي کنيد در آرامش مطالب خوانده شده را با يک سري سوال ساده مرور کنيد و ترجيحاً اين مسئوليت را به خودتان بسپاريد تا در صورت غياب ديگران از انجام اين کار باز کنيد.

نکات و مطالب را به مختصر مکتوب کنيد

پژوهشگران باور دارند و حتي تجربه ثابت کرده است که ذهن در موقع نوشتن يک مطلب، آن را در محلي عميق تر و امن تر ذخيره مي‌کند، دسترسي مغز به آن آسان‌تر مي‌شود و به ياد آوردنش بسيار سهل خواهد شد. سعي کنيد در نوشتن همه يادداشت‌هاي خود از اين ترفند بهره ببريد و با تکرار نوشتنشان از ماندگاري آن اطمينان حاصل کنيد.

به خودتان وعده جايزه دهيد

اين جايزه مي‌تواند يک بستني يا پياده روي و يا حتي مدت زماني چک کردن برنامه هاي مجازي و موبايلي محبوبتان باشد. اينکه قرار باشد پس از تمام شدن بخشي از مطالعه‌تان، يک جايزه انتظارتان را مي‌کشد، مي‌تواند انگيزه شما را براي به اتمام رساندنش بالاتر ببرد.

برنامه‌ريزي را جدي بگيريد

توجه به برنامه ريزي به تنهايي مسئله مهمي است و تنها به اولين روزها محدود نمي‌شود. اگر بتوانيد براي هر ساعت از خود برنامه بگذاريد و اولويت شما انجام رساندن آن‌ها باشد، قادر مي‌شويد به دستاورد‌هاي بي‌شماري در درس خواندن دست بيابيد.

تفريح و آرامش را از خود سلب نکنيد

اثبات شده که مؤثرترين گام براي خروجي بهتر بعد از مطالعه درس، استراحتي است که خواننده و دانش‌آموز در طول مطالعه به خود هديه مي‌دهد. اگر کسي اين امر را از خود سلب کند، به مرور افت در يادگيري گريبان گيرش مي‌شود و زودتر از ديگران از مطالعه کناره گيري خواهد کرد.

خواب را جدي بگيريد

شب بيداري و درس خواندن شبانه نه تنها مفيد نيست بلکه مي‌تواند تاثير منفي در عملکرد مغز بگذارد. پس هميشه و مخصوصا در فصل امتحانات هر شب به طور ميانگين 8 ساعت بخوابيد تا تمامي زحماتتان بيهوده به باد نرود.

مدل درس خواندنتان را با کسي قياس نکنيد

برخي شب‌ها و برخي ديگر صبح بهتر مي‌فهمند و درس خواندن به آن‌ها لذت مي‌دهد، برخي گروهي بهتر مطالعه مي‌کنند و بعضي ديگر به صورت انفرادي، پس بهتر است که گزينه‌هاي موجود را به درستي امتحان کرده و بهترين راه را براي خود برگزينيد و نسخه ديگران را براي خود نپيچيد.

اين را به خاطر داشته باشيد که بعد از يکبار نتيجه گرفتن از اين اقدامات، اشتياقتان براي بهره وري از اين ويژگي ها بيشتر مي‌شود تا به نتيجه مطلوب ديگري دست پيدا کنيد.

منبع : تابناک

نقطه نظر ارزشمند خود را به همراه نام و نام خانوادگی ، لطفاً به صورت فارسی ثبت نمایید.

⚠ از انتشار نظرات حاوی توهین و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور می باشیم.

help اگر دانش آموز مجموعه آموزشگاهها و مدارس هماهنگ می باشید شماره ملی خود را وارد نمایید
نظرات شما